• Osvienčimský deň

• Osvienčim. Holokaust. Auschwitz.

Konečné riešenie židovskej otázky. To všetko sú pojmy, pri ktorých sa nám v hlave vynoria myšlienky na obdobie 2. svetovej vojny, na neznášanlivosť rás, ktorá vtedy prekvitala a na tých pár výnimiek, ktoré sa snažili vzoprieť vtedajšiemu režimu. Hoci vieme, že niečo také existovalo, neuvedomujeme si tú skutočnú, hmatateľnú stránku tejto problematiky. A nemôžeme sa ani čudovať! Narodiť sa pol storočia po tom, ako to všetko skončilo a narodiť sa najmä do tejto pohnutej doby znamená, že všetky hrôzy sú pre žiakov už len pojmami v učebniciach a nie skutočnými osudmi ľudí.

A práve o to sa snažíme na našej škole - vymeniť pojmy a poučky z učebníc za inovatívne metódy vyučovania. Preto sme aj tento rok na našej škole zorganizovali akciu pri príležitosti oslobodenia Osvienčimu a prostredníctvom podrobných informácií o koncentračných táboroch, oboznamovania sa so zaujímavosťami, práce s textom, filmu a zážitkového učenia si žiaci mohli lepšie predstaviť a osobne vyskúšať životné podmienky väzňov v tábore. Opäť nechýbalo i ochutnanie koncentračnej celodennej stravy a priestorové umiestnenie na
            provizórnych pričniach. Spestrením boli i ukážky z kníh, ktoré rozprávali o skutočných príbehoch ľudí, ktorí prežili.
            Veríme, že si žiaci uvedomili, čím si všetci tí ľudia museli prejsť a aké máme v dnešnej dobe šťastie, že žijeme inak, pretože všetko čo videli, počuli a vyskúšali, sa ani zďaleka nemohlo priblížiť utrpeniu ľudí, ktorí to zažili na vlastnej koži.
            PaedDr. Jana Telišková

• Prispeli sme na dobrú vec!

• Aj tento rok sa na našej škole konala Vianočná burza, na ktorej náš školský parlament predával rôzne vianočné výrobky vyrobené s láskou, a to nielen preto, aby sme potešili Vás, ale tiež preto, aby sme potešili niekoho, kto to naozaj potrebuje. Výťažok z predaja sme sa totiž rozhodli darovať Centru včasnej intervencie v Košiciach, ktorého cieľom je pomôcť rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi a deťmi s rizikovým vývinom nájsť správnu cestu ako podporovať vývin dieťaťa tak, aby dokázalo čo najviac využiť svoje možnosti a schopnosti.
            Ďakujeme všetkým, ktorí si na tejto burze niečo kúpili a prispeli tak na dobrú vec!

Váš školský parlament