Pri príležitosti Dňa Zeme sa na našej škole uskutočnilo projektové vyučovanie pre žiakov 8. a 9. ročníka – SPPoločne sa preswapujme k lepšiemu životnému prostrediu. Na pozadí tohto typu vyučovania prebiehal SWAP – VÝMENA oblečenia, ktoré bolo určené pre žiakov 2. stupňa.
Projektové vyučovanie je vlastne výsledkom niekoľkomesačných aktivít v rámci súťaže projektov Ekofondu SPP - GREENFLUENCERI A ENERGIA. Žiačky ôsmeho ročníka – Nikola, Katarína a Radka sa zúčastnili online i prezenčných workshopov, na ktorých si dievčatá rozšírili svoje vedomosti v témach – znečistenie a ochrana ŽP, alternatívne zdroje surovín, šetrenie energiou... Vylepšili si svoje zručnosti v kritickom myslení i komunikácii.
Projektové vyučovanie pozostávalo zo vzdelávacej časti a tvorivých aktivít. V rámci vzdelávacej časti sa žiaci viac vnorili do problému textilného a odevného priemyslu a jeho vplyvu, dopady na životné prostredie i na ľudskú spoločnosť. Oboznámili sa s pojmami, ako rýchla móda, pomalá móda, greenwashing. Pri vzdelávacej časti sme hlavne uplatnili rovesnícke vzdelávanie, diskusie, rozvíjali kritické myslenie, žiaci mali možnosť vyjadriť postoje, názory. Spoločne hľadali možnosti ako znížiť nadprodukciu textilu, ako sa lepšie starať o svoje oblečenie a ako ešte využiť oblečenie, ktoré už nenosíme. Žiackym projektom bolo urobiť si inventúru vlastného šatníka.
Ďalší deň žiaci mali možnosť si vybrať z troch tvorivých aktivít, ktorými prinavrátili hodnotu oblečeniu.
Jedna z tvorivých aktivít bola textilná technika „BATIKOVANIE “ – žiaci textilnými farbami pretvorili tričká, cieľom druhej aktivity bolo vyrobiť si z trička tašku, ktorú dotvorili korálkami.
V aktivite „ TRIČKO AKO UMELECKÉ DIELO“ žiaci pomocou hot – fix kamienkov, korálok, stužiek, farieb na textil vytvárali z tričiek priam umelecké diela.
Veríme, že aj prostredníctvom tohto projektu sa naši žiaci budú viac zamýšľať nad pôvodom svojho oblečenia, svojimi rozhodnutiami nebudú prispievať k nadprodukcii odevov, naopak prispejú k šetreniu energií a zlepšeniu životného prostredia.
Mgr. Andrea Porubänová