Aktuality
Pomôž mamičkám v núdzi
V októbri sa nám darilo v športe!
Október bol bohatý na množstvo športových udalostí. Niektoré z nich sa uskutočnili v našej škole, napríklad stolný tenis, niektoré sa uskutočnili v iných školách na našom sídlisku, bedminton, prehadzovaná a floorbal. Zároveň sme v týchto súťažiach získali pekné umiestnenia v dievčenskej alebo chlapčenskej kategórii.
Dievčatá získali:
1. miesto v prehadzovanej: Zara Baková, Nela Molokáčová, Timea Kašková, Zoe Lipnická, Daniela Richterová, Karolína Capová, Katka Kolesárová, Natália Ouzká, Ella Petrejčíková
3. miesto v stolnom tenise: Ella Celva, Natália Ouzká, Ella Petrečíková
3. miesto v bedmintone: Lenka Ňaršanská, Natália Ouzká, Nikola Krišicová
Chlapci získali:
1. miesto v stolnom tenise: Matúš Vereb, Ngo Duc Huy, Matej Rosič
3. miesto v bedmintone: Lukáš Ňaršanský, Ngo Duc Huy, Matúš Vereb
3. miesto vo floorbale: Damián Sivák, Matúš Vereb, Ngo Duc Huy, Martin Schmidt, Štefan Sváb, Filip Kuc, Juraj Kovalčík, Lukáš Vebr
Našim žiakom a žiačkam gratulujeme, tešíme sa, že takto reprezentujú našu školu.
Žiakov a žiačky pripravovali Mgr. S. Hricová, Mgr. Juraj Servanský.
Úžasný Deň pre planétu a úspech v celoslovenskej súťaži
Zapojili sme sa do celoslovenskej súťaže Veľké pátranie v regiónoch/pomáhame vedcom, ktorú organizuje pozicanaplaneta.sk spolu so SAV Ústavom krajinnej ekológie SAV a Fakultou prírodných vied a informatiky UKF v Nitre.
Prihlásení 12 členovia tímu (zároveň aj členovia Klubu Strom_Lechkého) počas celého leta pozorovali, určovali i fotografovali motýle a zaznamenávali ich polohu. Do súťaže sme odovzdali plagát so 43 fotografiami určených motýľov a príslušné dáta (90 pozorovaných motýľov) – slovenský a latinský názov, miesto výskytu, GPS polohu a nadmorskú výšku miesta výskytu. Vďaka vypracovaniu zadania sme obdržali pozvánku na slávnostné vyhodnotenie súťaže, ktoré sa uskutočnilo počas prvého ročníka Festivalu udržateľného života Deň pre planétu, dňa 23. 10. 2024 v Nitre.Celý tím vycestoval na tento festival, ktorý sa uskutočnil na akademickej pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Okrem atraktívneho programu festivalu sme sa tešili aj z nášho umiestnenia v súťaži – získali sme 2. miesto.
Zadania tejto skvelej súťaže podnietili záujem žiakov o stav životného prostredia a prírodu v regióne školy, objasnili žiakom zber dát pre ďalšie vedecké spracovanie, podporili tímovú prácu žiakov a okrem iných faktorov aj podporili environmentálnu výchovu v rodinách.
Ďakujeme všetkým zúčastneným za spoluprácu.
Niečo o Festivale udržateľného života Deň pre planétu:
Festival udržateľného života Deň pre planétu je zameraný na podporu rozvoja environmentálneho vzdelávania, ochrany životného prostredia, plnenia cieľov udržateľného rozvoja, občianskej angažovanosti a formovania zodpovedného životného štýlu žiakov a študentov základných a stredných škôl a širokej verejnosti v Slovenskej republike. Cieľom festivalu je tiež vytvoriť priestor pre stretnutie vedcov, manažérov slovenských firiem, pedagógov, žiakov a študentov tak, aby mohli spoločne diskutovať a prijímať námety pre udržateľný rozvoj spoločnosti, skvalitnenie environmentálneho vzdelávania, ochranu biodiverzity a eliminovanie príčin vzniku klimatickej zmeny. (https://pozicanaplaneta.sk/den_pre_planetu_2024/o-festivale/)
4
Deň jablka v 2. C
S jeseňou sa neodmysliteľne spája zber ovocia. Jablko je zase symbolom zdravia. Práve preto vznikol Deň jablka v októbri. Aby sme si uvedomili výhody tohto ovocia pre naše zdravie. O tom nám boli porozprávať aj žiačky z 2. stupňa pod vedení pani učiteľky Bérešovej. Neprišli však naprázdno. Doniesli nám aj malú ochutnávku, a to nielen ovocia, ale aj zeleniny. Pretože ...
ZDRAVIE CHUTÍ!
Ďakujeme 😊
Finančná gramotnosť v 2. C
V rámci projektu Ja a peniaze zameraného na rozvoj finančnej gramotnosti sme sa venovali téme: Zarábame – sporíme – nakupujeme.
Hravou formou sme objavovali nové pojmy spojené s prácou. Uvedomili sme si, že vďaka práci si zarobíme peniaze, ktoré môžeme nielen minúť, ale môžeme ich aj sporiť. Pozrite, ako nám to šlo.
Príjemný víkend Vám prajú naše krásne a šikovné kuchárky!
Výtvarná súťaž Veselý dopravný prostriedok
V rámci Európskeho týždňa mobility sa v Košiciach uskutočnila výtvarná súťaž pod názvom Veselý dopravný prostriedok, do ktorej sa zapojili aj naši žiaci na 1.stupni.
Netrpezlivo čakáme na vyhodnotenie súťaže. Avšak ... Milé deti a milí rodičia, keď budete cestovať autobusom či električkou v našom meste, dobre sa poobzerajte, či tam neuvidíte práve vašu výtvarnú prácu – váš veselý dopravný prostriedok. Pretože všetky práce, ktoré sme poslali, budú vystavené práve v nich 😊
Indiánska noc
V piatok, 18.októbra, sme sa našich piatakov rozhodli patrične privítať na 2. stupni – a to už našou zaužívanou každoročnou dejepisnou akciou zameranou na antické dejiny. Tento rok sa niesol v duchu dejín Ameriky – tzv. Indiánska noc - a bola plná Indiánov, indiánskych bohov, náčelníkov ... ale hlavne dobrej nálady. Žiaci boli po skúške odvahy rozdelení do 7 tímov a ich úlohou bolo na jednotlivých stanovištiach získať čo najviac bodov. Súťažné úlohy a hry si pre nich prichystali naši najstarší žiaci školy - ôsmaci a deviataci pod vedením učiteľov – indiánskych náčelníkov. Tím pod vedením náčelníčky, pani učiteľky Veroniky Jurkovej, získal najviac bodov a skončil na krásnom 1. mieste. Veľká vďaka a pochvala patrí nielen našim učiteľom a účastníkom, ale predovšetkým našim šikovným ôsmakom a deviatakom, ktorí si prichystali perfektný program. A o tom, že sme sa mali skvele, si môžete prečítať v spätnej väzbe od účastníkov noci.
"Indiánska noc sa mi páčila, bola zábavná. Učitelia boli milí. Deviataci a ôsmaci boli veľmi šikovní, že dokázali nádherne pripraviť učebne. Zábavný program - som rád, že si to tak pre nás výborne pripravili. Mňa osobne veľmi prekvapili. A bolo to také divné chodiť po škole večer. 😊“ (Jakub, 5.B)
"Bola to MEGA sranda! Pani učiteľky boli fajn aj súťaže boli super. Nič by som na Indiánskej noci nemenil. Proste to bolo MEGA DOBRÉ.“ (Peťo, 5.A)
"Indiánska noc bola pre mňa nezabudnuteľný zážitok. V jedálni sme mali strašne veľký výber občerstvenia, koláčov, buchiet a cukríkov. Boli sme rozdelení do siedmich skupín. Bol som biely kmeň. Na čele ju mala náčelníčka, pani učiteľka Veronika Jurková. Najprv sme boli v učebni SJL, mali sme tam kvíz, bowling a hádzanie loptičky do pohára. Chodili sme po učebniach a dostávali sme body. Mne sa najviac páčilo strieľanie z luku, kvíz, bowling a hľadanie totemov v geografickej učebni. Deviataci boli veľmi milí a dostali sme sladkú odmenu.“ (Bruno, 5.B)
"Bolo to super! Veľmi som sa zabavila a nič by som nezmenila. Super bolo aj to, že sa púšťali dobré pesničky. 😊“ (Emka Dz., 5.A)
"Indiánska noc bola super. Páčilo sa mi strieľanie z dreveného luku. Ešte by som to predĺžila. Mohli by sme to mať od druhého ročníka každý rok.“ (Emka G., 5.A)
"Indiánska noc bola úžasná. Najviac sa mi páčila diskotéka. Páčili sa mi aj kvízy, bludiská a strieľanie šípom do terča. Najprv som sa bála, ale potom som sa veľmi tešila. Páčilo sa mi, ako si deviataci pre nás pripravili rôzne hry, bludiská, hlavolamy a mali to fakt veľmi pekne pripravené. Nezabudnuteľný zážitok! A veľmi som si to užila!“ (Andrejka, 5.B)
"Bola to najlepšia noc môjho života. Všetko bolo super, najviac sa mi páčilo vystreľovanie so šípom na totem. Mohli sme si vyrobiť náramky, indiánske čelenky. Bolo tam veľa kvízov, a to je super, lebo sme sa naučili niečo o Indiánoch. Boli sme rozdelení v tímoch. Chodili sme po rôznych učebniach a mali sme tam rôzne úlohy.“ (Olivka, 5.B)
"Páčila sa mi hudba, atrakcie, a to že sme s Baškou boli v tíme mojej obľúbenej farby a papanie (papaňos) bolo chutné! Nepáčilo sa mi, že to nebolo oveľa dlhšie.☹“ (Paťka, 5.A)
"Každá aktivita na Indiánskej noci ma pobavila. Mali sme rôzne hry, napríklad bowling, strieľanie lukom, kvízy, indiánska abeceda,.. V polke sme mali občerstvenia. Najviac sa mi páčilo v hudobnej učebni. Čo sa mi nepáčilo, bolo, že by som to dala dlhšie – aspoň do desiatej alebo jedenástej. Inak všetko bolo perfektné. Veľmi sa mi tam páčilo. A najmä ďakujem starším žiakom a učiteľkám, ktorí si to pre nás pripravili. Priala by som si to na budúci rok tiež zažiť. Ďakujem!“ (Katka, 5.B)
27
Výtvarná súťaž "Veselý dopravný prostriedok"
V rámci Európskeho týždňa mobility sa v Košiciach uskutočnila výtvarná súťaž pod názvom Veselý dopravný prostriedok, do ktorej sa zapojili aj naši žiaci na 1. stupni. Netrpezlivo čakáme na vyhodnotenie súťaže. Avšak ... Milé deti a milí rodičia, keď budete cestovať autobusom či električkou v našom meste, dobre sa poobzerajte, či tam neuvidíte práve vašu výtvarnú prácu – váš veselý dopravný prostriedok. Pretože všetky práce, ktoré sme poslali budú vystavené práve v nich.
Mgr. Mária Tomová
Popoludnie so starkými
Dôležitý oznam
V týždni od 21. do 25. októbra 2024 bude naša školská pobočka Knižnice pre mládež mesta Košice ZATVORENÁ. Knižnica bude opäť otvorená až po jesenných prázdninách.
Divadelné predstavenie u nás
Zavítalo k nám divadlo. Nie však obyčajné, ale ,,vichodňarske divadlo.“ Svoje predstavenie si divadlo Kľud, pochádzajúce z Kladzian, pripravilo pre žiakov 4. (4.A), 5. a 6.ročníka. Okrem vlastného vystúpenia zapájali do programu aj žiakov, a to nielen vtipnými scénkami, ale aj spevom a tancom. Žiaci sa oboznámili so slovami vo východniarskom nárečí, ktoré tu bolo ešte pred uzákonením spisovnej slovenčiny. Divadlu ďakujeme za krásny umelecký a humorný zážitok...a kto by sa chcel vrátiť k atmosfére, ktorú sme zažili, stačí vziať do ruky a prečítať si ich ,,Vichodňarske rozpravočky.“
Mgr. Lucia Obrinová, Mgr. Petra Baranová
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Už 17 rokov je cieľom Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry prehlbovať, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov, zvyšovať ich záujem o sebavzdelávanie, o samostatnú tvorivú činnosť aj o slovenský jazyk a literatúru. Veľmi nás teší, že sa naši žiaci 8. a 9. ročníka aj v tomto školskom roku zapojili a 15. októbra 2024 sa zúčastnili školského kola, ktoré pozostávalo z 3 častí. Najskôr si žiaci overili si svoje vedomosti a čitateľské zručnosti v písomnom teste, po ňom nasledovala slohová práca žiakov a nakoniec ústna časť - tvorba a prezentácia slávnostného príhovoru na zadanú tému.Výsledky školského kola OSJL kategórie C sú nasledovné:
1. miesto Vanda Mondíková z 9.A
2. miesto Linda Štroncerová z 8.A
3. miesto Natasha Šemráková z 9.B
Úspešnou riešiteľkou školského kola OSJL sa stala aj Alžbeta Lažová z 9.B triedy.
Všetkým ďakujeme za ich účasť, umiestneným žiakom srdečne blahoželáme! A Vande Mondíkovej želáme veľa úspechov v okresnom kole, ktoré sa uskutoční už v novembri.
Správna voľba povolania
Košický samosprávny kraj už 31. rok zorganizoval prezentačnú výstavu stredných škôl v Košiciach.
Tohto roku bola výstava obohatená o novú aktivitu „Mladý tvorca“, pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR.
Naši deviataci sa zúčastnili tejto akcie 16.10.2024. Okrem toho, že tu získali na jednom mieste veľa informácií o mnohých SŠ, mohli využiť aj sprievodný program:
- súťaž „Môj podnikateľský sen“ „Cena MH SR za inováciu a technickú tvorivosť“, “Skúsenosť verzus Mladosť“
- kvízy, workshopy o inováciách, ochrane spotrebiteľa pri cezhraničnom nakupovaní, dopravnej výchovy a bezpečnosti cestnej premávky
- simulátor prevrátenia alebo nárazu vozidla
- „Opilecké okuliare“ (okuliare simulujúce stav po užití alkoholu)
- podpora udržateľnej mobility (cyklistická doprava, cyklokvíz)
- prototypy áut
- tvorivé dielne, stánky s ľudovými remeslami a výrobkami
- kariérové poradenstvo pre žiakov 9. ročníkov ZŠ
Na základe vyjadrenia žiakov, bola aktivita pre väčšinu deti užitočná, radi sa jej zúčastníme aj na budúci rok.
Dana Macková, kariérová poradkyňa
Aktívny anglický týždeň
Začiatkom októbra sa na škole konal druhý ročník Active English Week (AEW).
V spolupráci s jazykovou školou SIDAS sme pre prihlásených žiakov pripravili porciu angličtiny, ktorá obsahovala 6 hodín denne s lektormi z Veľkej Británie, Írska, Kanady a USA.
Žiaci pracovali pod vedením skúsených lektorov v troch skupinách podľa veku. Najmladší tretiaci a štvrtáci tvorili prvú skupinu, piataci až siedmaci boli v druhej a najstarší ôsmaci a deviataci pracovali v tretej.
Lektori ponúkli možnosť prísť sa pozrieť na ich prácu s deťmi aj našim kmeňovým učiteľom anglického jazyka. Z celej akcie sme sa tak snažili vyťažiť čo najviac a niečo nové priniesť aj na bežné hodiny angličtiny.
Žiaci ocenili kontakt s "native speakers", teda ľudmi, ktorých rodný jazyk je angličtina. Všetky očakávané pracovné postupy boli obohatené o kultúrny rozmer, priateľský prístup a vzájomné spoznávanie sa.
V piatok popoludní si žiaci od lektorov prevzali certifikáty a rozlúčili sa s nimi. Všetci však veríme, že sa opäť stretneme na AEW aj o rok.
Priložené videá a fotky vám dajú možnosť nahliadnuť na niektoré aktivity, ktoré žiaci absolvovali.
Čo o anglickom aktívnom týždni povedali žiaci a ich rodičia?
- S priebehom AEW sme veľmi spokojní, Marekovi sa veľmi páčilo. Ďakujeme za túto akciu.
- Z našej strany 100% spokojnosť. Syn bol veľmi spokojný, začal používať slovesá vo vetách a hlavne začal tvoriť vety. Ďakujeme.
- Ďakujem za ponuku English week-u pre deti. Hodnotím veľmi pozitívne túto aktivitu školy. Syn chodil nadšený, do školy celý týždeň. Rátal sa mu prístup oboch lektorov, obom lektorom rozumel takmer všetko. Posilnilo to jeho snahu a úroveň konverzovať v cudzom jazyku. Je skvelé, že mali britského aj amerického lektora a vedeli tým porovnať rozdiel v oboch hovorených formách angličtiny. Ešte raz ďakujem za skvelú iniciatívu.
- Bol som na AEW už druhýkrát a opäť sa mi to veľmi páčilo.
- Páčili sa mi najmä zábavné aktivity a rôzne hry. Ani som nevedela, že sa vlastne učím.
Svetový deň výživy 2024
16. októbra sme v rámci mesta Košice oslávili Svetový deň výživy. Pripomenuli sme potrebu zdravého stravovania, význam boja proti hladu, podvýžive a zabezpečeniu prístupu k dostatočnému a kvalitnému jedlu pre všetkých. Tohtoročné oslavy niesli názov Farmári nášho regiónu a využívanie farmárskych výrobkov v školských jedálňach. Rozprávali sme sa so zaujímavými hosťami, ktorí majú v oblasti poskytovania produktov zdravej výživy niekoľkoročné skúsenosti. A to s pánom Pavlom Džačovským z farmy Ovocná záhrada s. r. o., ktorý sa venuje pestovaniu a spracovaniu pohánky a s pani Petrou Brinckovou, ktorá zastupovala spoločnosť Alfa Bio s. r. o., ktorá sa zaoberá výrobou a spracovaním tofu.
Pani kuchárky zo školských jedální pri základných a materských školách pripravili ochutnávku zdravých jedál pripravených z Materiálno - spotrebných noriem a receptúr pre školské stravovanie, ktoré sme ochutnali. Ďakujeme všetkým pozvaným hosťom a sponzorom za aktívnu účasť.
21
Indiánska noc
Aj v tomto školskom roku organizujeme obľúbenú školskú akciu pre našich piatakov.
Privítame ich spoločne s ôsmakmi a deviatakmi na 2. stupni počas Indiánskej noci, ktorá sa uskutoční už tento piatok 18. októbra 2024 od 17:00.
Prenesieme sa spoločne do indiánskeho kmeňa, v ktorom nás čaká množstvo zaujímavých úloh a výziev.
Najšikovnejší tím piatakov bude, samozrejme, odmenený.
Ak máte odvahu, pridajte sa k nám! Stačí si priniesť malé občerstvenie, aby ste neboli veľmi hladní, dobrú náladu a vítaný bude aj indiánsky kostým, aby ste k nám lepšie zapadli.
Tešíme sa na Vás, piataci!
Podporme športového ducha aj telo!
Košický Medzinárodný maratón mieru oslávil storočnicu.
A my, v ŠKD, bežíme tradične JESENNÝ BEH už viac ako 20 rokov.
Okrem medailí a diplomov sme rozdávali aj drobné pozornosti pre všetkých bežcov.
Gratulujeme!
Dovidenia nabudúce, športovci!
deti z VIII. odd. ŠKD a vych. H. Palčová
41
SVETOVÝ DEŇ ÚSMEVU
- 1
Svetový deň úsmevu bol skvelou príležitosťou na chvíľkové pozastavenie v každodennom zhone. Počas vyučovania i v ŠKD sme sa sústredili na šírenie radosti, pozitívneho prístupu a vzájomnej láskavosti.
V 1. A sa usmievali po celý deň. Učenie bolo hravé a najväčšia radosť bola cez prestávky s hudbou, na ktorú deti tancovali…V 1. C si Deň úsmevu pripomenuli na hudobnej výchove pesničkami plnými úsmevu – Keď si šťastný a pod. Vytvorili si aj smajlíkovský album a navrhli nové smajlíky.
V 2. A zmenili vyučovaciu hodinu na súťaž Vtipnejší vyhráva! Najlepší vtipkári boli odmenení.
V 2.C vytvorili „reťaz úsmevov“ – usmievali sa jeden na druhého. Diskutovali o vplyve úsmevu na nich samých. Zhodnotili, že úsmev je nákazlivý. Nakoniec si vytvorili bláznivé úsmevy.
V 3.B si okrem symbolu dobrej vôle a šťastia - smajlíka, pozvali k úsmevnému dňu aj slniečka. To sa na nich usmievalo. Aby mali deň ešte krajší, vzájomne si žiaci vo všetkom pomáhali.
V 4.A sa na Deň úsmevu zahrali na hiphoperov a raperov. Tvorili texty na tému Škola. Dobre sa pri tom zabavili a nasmiali. Do tohto dňa sa zapojila aj 4.B.
Počas týždňa úsmevu bolo veselo aj v IX. oddelení. Vyrábali si smajlíkov a popritom čítali vtipy. Vďaka tomu sa im potvrdilo, že s úsmevom ide všetko ľahšie. V 5.A si hovorili svoje obľúbené vtipy a nakoniec sa ich pokúsili v skupinách napísať v angličtine a porovnať, či sa všetky vtipy dajú preložiť a či zmysel zostane stále rovnaký. Na hodinách etickej výchovy sa spoločne zapojili do aktivít zameraných na dobré skutky.
Účastníci mali možnosť pomôcť ostatným a prispieť k šíreniu pozitívnej energie v našej komunite. Každý, kto sa zapojil, dostal sladkú odmenu ako symbol vďaky a povzbudenia, čím sme sa snažili vyčariť úsmev na tvári všetkým prítomným. Atmosféra bola plná radosti a vzájomnej podpory, čo ukázalo, akú silu majú malé gestá v našich životoch. Pripájame fotky, aby ste sa pobavili aj vy :-)Máša Tomová
17
Environmentálna výchova v ŠKD
Aj tento rok sme na jar, na parapete okien sledovali rast priesad papriky, paradajok a fazule. Vo vhodnom čase sme ich presadili do našej minizáhradky na školskom dvore, posadili sme aj zemiaky a slnečnicu. Priesady cukiet, zeleru a bazalky deti priniesli z domu. Leto začalo tento rok skoro, rastlinky sme starostlivo polievali, ale aj deti videli, že niečo nie je tak ako zvyčajne. Minulý rok sme sa v septembri tešili z malých paradajok napriek tomu, že sme sa o ne cez letné prázdniny nestarali. Tento rok po horúcom lete všetko vyschlo okrem mäty, zemiaky boli drobné. Slnečnicu sme odložili na prikrmovanie pre vtáčiky v zime. Aj deti sledujú klimatické zmeny, rozprávame sa o nich. Dúfame, že budúce leto bude voči rastlinkám na vlahu žičlivejšie.
Vychovávatelia a deti v ŠKD